Svetski dan vode – 22. mart
Širom sveta, 22. marta svake godine obeležava se Svetski dan vode u cilju podizanja opšte svesti o značaju sveže vode i održivom upravljanju izvorima pijaće vode. Inicijativa za međunarodno obeležavanje Svetskog dana vode potekla je 1992. godine sa konferencije Ujedinjenih nacija pod motom „Životna sredina i razvoj“, održane u Rio de Žaneiru. Ovim danom Ujedinjene nacije žele da podsete na važnost zaštite voda i na nedostatak vode za piće u mnogim krajevima sveta.
Šta je međunarodna godina voda? Na generalnom zasedanju Ujedinjenih nacija 2010. odlučeno je da 2013. godina bude Međunarodna godina saradnje u oblasti voda (International Year of Water Cooperation). Cilj ove inicijative je otvaranje novih kanala komunikacije i saradnje po pitanju izazova koji se javljaju kada je reč o upravljanju vodamama i to u svetlu povećanih zateva u pogledu dostupnosti, alokacije i održavanja izvora sveže vode.
Kako se ova manifestacija obeležava u Srbiji?
U Srbiji će Međunarodnu godinu saradnje u oblasti voda obeležiti Centar za promociju nauke. Serija naučnopopularnih programa na temu očuvanja voda trajaće tokom cele godine, a CPN, u partnerstvu sa fakultetima i naučnim institutima u zemlji i inostranstvu, organizuje u 2013. godini seriju akcija posvećenih vodi. Jedna od aktivnosti u okviru obeležavanja Međunarodne godine saradnje u oblasti voda i Svetskog dana voda je i organizacija zanimljivih predavanja i radionica za decu na nedavno rekonstruisanom brodu laboratoriji Argus na temu ekologije i istorije plovidbe rekama Srbije. Ova akcija biće prilika da se i u sferi obrazovanja, ali i u javnosti, prošire znanja o vodi i njenom značaju.
Koliko vode se koristi u proizvodnji?
Za proizvodnju jednog kilograma govedine, na primer, potrebno je 15.400 litara vode, i to samo za navodnjavanje pašnjaka. Međutim, indirektni načini upotrebe vode gotovo nikada ne ulaze u krajnju računicu troškova proizvodnje. Više od jedne petine svetskih zaliha vode odlazi na useve i proizvodnju robe. Neravnoteža između količine vode i količine sveže vode je posledica činjenice da je 97 odsto ukupne vode slano, dakle, ne može se koristiti za proizvodnju hrane niti za piće. Zagađenje i upotreba vode direktno utiču na globalnu ekonomiju. Naime, voda se skoro nikada ne uzima u obzir kada se planiraju ekonomski i ekološki troškovi proizvodnje.Koje su najugroženije oblasti na planeti po pitanju voda?
Bliski istok je najsuvlji deo Zemlje, sa najvećim brojem presušenih izvora. Prema izveštaju Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i zemljoradnju, zemlje sa najograničenijim obnovljivim izvorom voda, kao što su Izrael, Bahrein, Jordan, Ujedinjeni Arapski Emirati, Pojas Gaze, Kuvajt, Katar i druge, suočavaju se sa kritičnom situacijom kada su izvori vode u pitanju. Ovaj deo planete ima najniže brojke u pogledu potrošnje vode po glavi stanovnika. Izvor: CPN]]>
Previous Article