Novi super-računari za srpsku nauku
Jedinica za upravljanje projektom „Istraživanje i razvoj“ i kompanija HP potpisali su 19. decembra u prostorijama Instituta za fiziku u Beogradu ugovor vredan 715 hiljada evra kojim će dva istraživačka centra u Srbiji dobiti najsavremeniju super-računarsku opremu. U pitanju su dva klastera koji su namenjeni Institutu za fiziku i Istraživačkom centru za bioinženjering, naučno računarstvo i softverski razvoj u Kragujevcu. Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je za potrebe naučnoistraživačkih projekata odobrilo nabavku dva računarska klastera sredstvima iz finansijskog sporazuma sa Evropskom investiocionam bankom (European Investment Bank – EIB) u okviru Projekta nabavke kapitalne opreme za naučnu zajednicu. Jedinica za upravljanje projektom „Istraživanje i razvoj“ (JUP) zadužena je za implementaciju ovog projekta i drugih kapitalnih investicija u sektoru nauke i tehnologije. Paradox klaster za potrebe Instituta za fiziku u Beogradu sastoji se od 106 HP servera najnovije G8 generacije ukupnih performansi od 106 Teraflopsa (flops je mera broja operacija u pokretnom zarezu izvršenih u jednoj sekundi). Serveri su međusobno povezani Infiniband QDR mrežnom infrastrukturom, a u „paketu“ se dobijaju i odgovarajući HP storidž uređaji za skladištenje podataka i dodatna oprema. Reč je praktično o nadogradnji postojećeg Paradox super-računara u Laboratoriji za primenu računara u nauci Instituta za fiziku, koji će se koristiti za rad na sledećim aktivnim temama i projektima:
- 1. Projekat osnovnih istraživanja ON171017: Modeliranje i numeričke simulacije višečestičnih sistema (najbolje ocenjeni naučni projekat u Srbiji). Teme: efikasno računanje funkcionalnih integrala sa primenom na ultra hladne kvantne gasove; modeliranje i simulacija granularnih materijala uključujući dugodometne tribolektrične sile; izučavanje jako kolerisanih kvantnih sistema sa primenama na topološke faze i metal-izolator prelaze; modeliranje procesiranja podataka u kompleksnim klasičnim i kvantnim sistemima.
- 2. Projekat integralnih interdisciplinarnih istraživanja III43007: Klimatske promene i njihov uticaj na okolinu. Tema: Implementacija numeričkih klimatskih modela na superračunarskim platformama.
- 3. Projekat integralnih interdisciplinarnih istraživanja III45018: Nanostrukturisani multifunkcionalni materijali i nano-kompoziti. Tema: Modeliranje struktura i transportnih karakteristika nano-materijala.
- 4. Na FP7 projektima Evropske komisije (European Commission): PRACE-1IP, PRACE-2IP, PRACE-3IP (Partnership for Advanced Computing in Europe – PRACE) – Obezbeđenje pan-Evropske super-računarske infrastrukture.
- 5. Na FP7 projektu Evropske komisije EGI-InSPIRE – Obezbeđenje pan-Evropske Grid Infrastrukture.
- 6. Na FP7 projektu Evropske komisije HP-SEE – Obezbeđenje.računarske infrastrukture visokih performansi u regionu jugoistočne Evrope.
- 7. Na FP7 projektu Evropske komisije agINFRA – Infrastruktura podataka koji podržavaju naučne zajednice u oblasti poljoprivrede.
- 8. Na FP7 projektu Evropske komisije ELECTROMAT: Transport elektrona u organskim materijalima.
- 9. Na bilateralnom istraživačkom projektu sa Nemačkom – NAD-BEC: Numerička i analitička istraživanja ultra hladnih Boze gasova u neuređenim potencijalima.
- 10. Na bilateralnom istraživačkom projektu sa Francuskom: Kvantni kritični transport u blizini Motovog metal-izolator prelaza.