Direktive o pticama i staništima presudne za prirodu
Evropska komisija je objavila 20. maja novu procenu o stanju prirode u EU. Izveštaj pokazuje da Evropa još uvek doživljava gubitak biološke raznovrsnosti, i stoga evropska priroda nije u najboljem stanju. Međutim, izveštaj pokazuje i da se, ukoliko se pravilno zaštiti i njome upravlja, priroda može oporaviti. Za WWF (World Wildlife Fund – Svetski fond za zaštitu divljih životinja) je važno da je izveštaj potvrdio važnost i učinak Direktive o pticama i Direktive o staništima, i da su one prepoznate kao glavni pravni instrument kako bi se osiguralo očuvanje prirode u EU.
„Predsednik Junker treba pažljivo da pročita ovaj izveštaj koji je pripremila upravo njegova komisija, a koji pokazuje koji su pravi alati za očuvanje evropske prirode i oporavak naše ekonomije. Evropa ima blago u svojim rukama koje treba da brani od neodrživog energetskog i saobraćajnog razvoja. Postoje dobri načini rada s prirodom i oni su uvek isplativi“, rekao je Toni Long, direktor WWF-ove kancelarije za evropske politike, komentarišući izveštaje.
„Očekujemo da ovaj naučno utemeljen izveštaj pozitivno doprinese trenutnoj proceni EU propisa o zaštiti prirode na osnovu konkretnih primera iz raznih zemalja da se priroda, kada je efikasno zaštićena, može oporaviti i nastaviti da pruža korist ljudima. Više od 100.000 građana EU već je pozvalo Komisiju da odbrani evropsko zakonodavstvo o zaštiti prirode i njihov glas treba slušati.“
[caption id="attachment_4202" align="alignleft" width="450"] Iberijski ris je najugroženija vrsta divlje mačke na svetu
© WWF Spain[/caption]
Izveštaj potvrđuje loše stanje očuvanosti prirode širom EU sa samo 23% vrsta i 16% staništa u dobrom stanju. Intenzivna poljoprivreda, energetska i saobraćajna infrastruktura identifikovani su kao glavni uzroci trenutnog pada i degradacije prirode. Primer za to je dramatično stanje reka, vlažnih staništa i jezera, gde je čak 51% vlažnih staništa u lošem stanju.
WWF se nada da će ovaj izveštaj snažno da doprinese trenutnoj proceni EU direktiva o pticama i staništima koju sprovodi Evropska komisija kako bi odlučila da li su one delotvorne. U svojim zaključcima, Komisija priznaje ključnu ulogu mreže Natura 2000 u pomaganju oporavka ugroženih staništa i vrsta. WWF poziva donosioce politika EU u Briselu i u zemljama članicama da ozbiljno razmotre ove zaključke prilikom odlučivanja o budućnosti prirodnih propisa EU u sledećim mesecima.
Izvor: WWF]]>