Ruski svemirski planovi
Roskosmos (Roskosmose) 24. februara je doneo osnovne odluke za koncept razvoja onog dela ruske kosmonautike koji se tiče letova sa ljudskom posadom za period do 2030. godine i kasnije.
Razvoj ruskog istraživanja svemira će se na osnovu novog koncepta bazirati na dve ključne oblasti: – modernizaciji i povećanju domaćih (ruskih) svemirskih postrojenja u okviru Međunarodne svemirske stanice (International Space Station – ISS), – stvaranju naprednih svemirskih postrojenja za operacije nacionalne svemirske stanice i izvođenje programa istraživanja dubokog svemira.
[caption id="attachment_3167" align="alignleft" width="450"]
To praktično znači da Rusija ostaje na ISS-u do 2024. i da nakon toga kreće u realizaciju sopstvene svemirske baze koja će biti odvojena od modula Međunarodne stanice. Konfigurisanje višenamenskog laboratorijskog modula, centralnog modula i naučno-energetskog modula omogućiće stvaranje ruske svemirske stanice koja bi Rusiji pružila siguran pristup svemiru.
U planu je i ponovno aktiviranje misija na Mesec, prvo kroz proučavanje našeg svemirskog pratioca bespilotnim letelicama koje će biti poslate u njegovu orbitu, pa i na površinu. To bi nakon 2030. otvorilo mogućnost povratka ljudi na Mesec. Detaljne studije i konačne odluke u vezi ovih planova biće donete nakon prikupljanja svih izveštaja rukovodilaca raketne i svemirske industrije i dodatnih sastanaka naučno-tehničkog saveta.
[caption id="attachment_3161" align="alignleft" width="450"]
Jurij Koptev (Юriй Koptev), predsednik naučno-tehničkog saveta (NTS) Roskosmosa, istakao je da su letovi sa ljudskom posadom deo opšte strategije ruskih aktivnosti u svemiru. „Danas smo se definisali dva glavna pravca – kroz Međunarodnu svemirsku stanicu i testiranje lunarnog programa u orbiti Zemlje u dubokom svemiru. I što je najvažnije – u Rusiji postoji zajednički koordinisani pogled na planove. NTS je odobrio osnovni koncept ruskih svemirskih letova sa posadom do 2025. godine. Uzeli smo u obzir moguće promene u finansiranju, a program će biti ažuriran u zavisnosti od ciljeva Roskosmosa i opšteg razvoja aktivnosti u svemiru, uključujući orbitalne sisteme i svemirske letelice. Pitanje razvoja lansirnog vozila za dostizanje visoke orbite, istraživanje Meseca i buduća svemirska istraživanja razmatraćemo detaljnije u na narednom sastanku NTS-a u martu mesecu – tada će biti sačinjen i detaljan dokument u kojem će se razmotriti i celokupna saradnja preduzeća iz ovog sektora.„
Budućnost Međunarodne stanice
Svetske svemirske agencije, članice programa ISS-a, svojevremeno su potpisale dokument o finansiranju projekta do 2020. godine. NASA je prošle godine najavila da će podržati produžetak programa do 2024. godine uz mogućnost kasnijeg produžetka i do 2028.
[caption id="attachment_3169" align="alignleft" width="300"]
Sa druge strane, iz Rusije su tokom prošle godine stizale izjave na osnovu kojih se nije moglo sa sigurnošću zaključiti da li će Rusija napustiti program već nakon 2020. godine. Tome je, naravno, posebno doprinela ljutnja ruskih političara zbog sankcija koje je zapad uveo zbog dešavanja u Ukrajini. U Roskosmosu su se bojali da ruska vlada neće dozvoliti njihovo učešće na ISS-u nakon 2020. godine. Tada su stizale najave da će Rusija razviti svoju novu svemirsku stanicu koja će za ovu zemlju biti korisnija, pa neće imati dovoljno novaca da istovremeno radi na dva programa. Najavljeno je i da će Roskosmos doneti odluku o učešću u programu ISS-a u decembru 2014., ali je odluka bila odgođena sve do sada.
Kako sada stoje stvari stanje ruske ekonomije je možda i jedan od najvažnijih razloga zašto će Rusija ipak potpisati ugovor za produžetak održavanja ISS-a do 2024. godine. Međutim, to ne znači da je priča oko ISS-a u narednih deset godina zaokružena, jer se još uvek nisu izjasnili ostali učesnici – evropska, japanska i kanadska svemirska agencija. Svi oni još uvek razmišljaju da li će ih održavanje ISS-a previše finansijski opteretiti. Sa vrednošću od oko 100 milijardi dolara to je najskuplji i najsloženiji međunarodni svemirski projekt – a sa masom od preko 400 tona reč je ujedno i o ubedljivo najvećem veštačkom objektu u orbiti oko Zemlje. Da podsetimo i da je ruski Sojuz, otkada je prekinut program Spejs šatla, ostao jedino prevozno sredstvo za astronaute između Zemlje i ISS-a. NASA za tu uslugu trenutno plaća Rusiji oko 70 miliona dolara po sedištu. Sojuzi će prevoziti američke i astronaute drugih zemalja sve do kraja 2017. godine kada bi trebalo da budu spremne svemirske letelice američkih kompanija Boeing i SpaceX.Ruska svemirska stanica
Ako neko ima iskustva sa pravljenjem svemirskih stanica onda je to sigurno Rusija. Još od vremena Sovjetskih kosmičkih istraživanja njihovi kosmonauti koristili su ukupno osam samostalnih ruskih (sovjetskih) svemirskih stanica. Najpoznatija je svakako stanica Mir, koja je bila i prva modularna orbitalna stranica. Nakon 15 godina kruženja oko Zemlje, zbog starosti, ali i zbog nedostatka novca, stanica je 2001. godine bila „gurnuta“ u atmosferu, a njeni ostaci su pali u Pacifik. [caption id="attachment_3168" align="alignleft" width="450"]



Između politike i finansija
Roskosmos uprkos značajnim planovima je i dalje na velikim mukama koje su uglavnom u domenu sukoba želja i mogućnosti – kao i obično u pitanju su političke želje i obećanja sa jedne i finansijske mogućnosti sa druge strane. Rusija u ovom trenutku ulaže velika sredstva u izgradnju novog kosmodroma Vostočni u Amurskoj oblasti na ruskom Dalekom istoku. Kada bude završen Vostočni će zameniti kosmodrom Bajkonur u Kazahstanu. [caption id="attachment_3170" align="alignleft" width="450"]
