loading...
Sponser

Вода на Марсу

Дебата о томе да ли на Марсу има течне воде траје већ деценијама. До потврдног одговора на ово питање дошли су италијански научници на челу са професором Робертом Оросеијем са Универзитета у Болоњи користећи специјални радар којим су испитали поларне ледене капе ове планете и тако открили 20 километара дуго језеро течне воде испод леда.

Радар коришћен у овом експерименту Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding (MARSIS) налази се на летелици Mars Express коју је лансирала 2003. године Европска свемирска агенција чија је ово прва мисија ка другој планети. MARSIS функционише тако што његов радар продире испод површине Марса и испод ледених капа, а затим мери како се радио-таласи шире и све то рефлектује назад ка летелици. Циљ је прикупљање података о структури тла испод површине. Оросеи и његове колеге су од маја 2012. до децембра 2015. користили овај инструмент како би претраживали регион ”црвене планете” под називом Planum Australe, који се налази на јужној леденој капи.

Слојеви наслага на јужном полу Марса (Фото: ESA/Roscosmos/CaSSIS)

Добијено је 29 скупова радарских узорака који мапирају подручје са врло оштром променом повезаног радарског сигнала и то на око 1,5 километара испод површине леда, са бочним потезањем од око 20 километара. Радарски профил ове регије сличан је оном који имају језера са течном водом пронађена испод Антарктика и Гренланда што сугерише да се на овој локацији налази језеро испод ледених капа.

Иако се очекује да температура буде испод тачке смрзавања чисте воде, Оросеијев тим примећује да се растворене соли магнезијума, калцијума и натријума – за које се зна да су присутне у стенама на Марсу – могу растворити у води како би се формирала слана вода. Ово у комбинацији са притиском леда одозго снижава тачку отапања што на крају допушта језеру да остане течно.

Извор: Елементаријум